HOME PAGE * KS3 SCIENCES * GCSE BIOLOGY CHEMISTRY PHYSICS * ADVANCED LEVEL CHEMISTRY

Answers to redox volumetric titration questions for Advanced A Level Inorganic Chemistry:

Scroll down and take time to study the content and/or follow links or [Use the website search box]

Basic Chemistry Calculations IndexDoc Brown's Advanced Level Chemistry  

 Quantitative redox reaction analysis

GCE Advanced Level REDOX Volumetric Analysis Titration Revision Questions - ANSWERS

 email doc brown - comments - query?

All my advanced A level inorganic chemistry revision notes

Use your mobile phone or ipad etc. in 'landscape' style

This is a BIG website, you need to take time to explore it [SEARCH BOX]


ORIGINAL REDOX TITRATION QUESTIONS  *  acid–base & other non–redox titration Questions

 Qualitative Analysis * REDOX REACTION THEORY * If you spot a silly error please EMAIL query?comment?error


 I DO MY BEST TO CHECK MY CALCULATIONS, as you yourself should do,  BUT I AM HUMAN! AND IF YOU THINK THERE IS A 'TYPO' or CALCULATION ERROR PLEASE EMAIL ME ASAP TO SORT IT OUT!


Most of the answers have been rounded up or rounded down to three significant figures (3sf)

Studying Constructing full inorganic redox equations from half–equations and Redox titrations first HELPS!


Question 1: ANSWERS

(a) MnO4–(aq) + 8H+(aq)  + 5Fe2+(aq) ===> Mn2+(aq) + 5Fe3+(aq) + 4H2O(l) 

(b) (i) mol MnO4– = 0.0200 x 24.3 / 1000 = 0.000486

therefore mol Fe2+ = 5 x 0.000486 (1 : 5 in equation) = 0.00243 in 20 cm3

so scaling up to 1 dm3, the molarity of  Fe2+ = 0.00243 x 1000 / 20 = 0.122 mol dm–3.

(ii) The end point is the first faint permanent pink due to a trace excess of KMnO4.

(c) mol MnO4– = 0.0200 x 25.45 / 1000 = 0.000509

mol Fe = 5 x 0.000509 = 0.002545,

mass Fe = 0.002545 x 55.9 = 0.1423 g

total Fe in wire = 0.1423 x 10 = 1.423 g (only 1/10th of the made up solution used in titration)

so % Fe = 1.423 x 100 / 1.51 = 94.2 %

(d) The choice of acid is fully discussed in Ex 6.4 of Advanced Redox Chemistry Part 2 but basically you should know that ...

The titrations are done with (i) dilute sulfuric acid present to prevent side reactions e.g. MnO2 formation (brown colouration or black precipitate).

(ii) Nitric acid is an oxidising agent and would oxidise iron(II) ions to iron(III) ions,

and (iii) chloride ions are oxidised to chlorine by manganate(VII) ions (see half-cell potential data in Q3c),

therefore, using either acid (ii) or (iii) would give a false titration result.

(e) (i) 23.87 cm3, i.e. the average titration value, which is statistically more accurate than an individual titration result.

(ii) molarity = mol / volume in dm3

BUT, remember, 1 dm3 = 1000 cm3,

burettes and pipettes work in cm3 and molarity works in dm3,

a bit of pain I know, but live with it and go with the flow!

therefore mol = molarity x vol in cm3 / 1000

mol MnO4– = 0.0200 x 23.87/1000 = 4.774 x 10–4

(iii) From the balanced redox equation, 1 mol MnO4– oxidises 5 mol of iron(II) ions

mol Fe2+ = 5 x 4.774 x 10–4 = 2.387 x 10–3

(iv) You can assume mass of Fe = mass of Fe2+ ion, (2 electrons don't weigh much!)

mol = mass/atomic mass, so mass = mol x atomic mass

mass Fe = 2.387 x 10–3 x 55.8 = 0.1332 g

(v) Total mass of iron in original sample = 10 x 0.1332 = 1.332 g (scaling up by factor of 250/25)

(vi) % iron in the original salt = 1.332 x 100 / 8.25 = 16.1% (1dp, 3sf)


Question 2 ANSWERS

:(a)

(i)  I2(aq) + 2e– ==> 2I–(aq)   (iodine reduced by thiosulfate ion, reduction is electron gain)
(ii) 2S2O3(aq)  ==>  S4O6(aq) + 2e–  (thiosulfate ion oxidised by iodine, oxidation is electron loss)

(Note that you needed to reverse the half-cell equation as given in question to arrive at the full ionic redox equation)

(i) + (ii) gives:  2S2O3(aq)  +  I2(aq)  ==>  S4O6(aq) + 2I–(aq)

(b) mol S2O3 = 0.0120 x 23.5 / 1000 = 0.000282, mole iodine as I2 = mol  S2O3 / 2 (1 : 2 in equation) = 0.000141,

Ar(I) = 126.9, so Mr(I2) = 2 x 126.9 = 253.8

therefore: mass of iodine = 0.000141 x 126.9 x 2 = 0.0358 g

(c) mol S2O3 = 0.095 x 26.5 / 1000 = 0.002518,

mol of iodine = mole 'thio' / 2 = 0.002518 / 2 = 0.001259 in 25.0 cm3,

scaling up to 1 dm3 gives 0.001259 x 1000 /25 = 0.0504 mol dm–3 of molecular iodine I2.

mass concentration of I2 = 0.0504 x 2 x 126.9 = 12.8 g dm–3 of iodine


Question 3 ANSWERS:

 (a) (i) Sn2+(aq) + 2Fe3+(aq) ==> Sn4+(aq) + 2Fe2+(aq)

(ii) Cr2O7(aq) + 14H+(aq) + 6Fe2+(aq) ==> 2Cr3+(aq) + 6Fe3+(aq) + 7H2O(l)

(b) for a 25.0 cm3 aliquot titrated

mol Cr2O7 = 0.0200 x 26.4 / 1000 = 0.000528,

mol Fe2+ titrated = 6 x Cr2O7 = 0.003168

(from 1 mol Cr2O7 : 6 mol Fe2+ in the redox equation),

mol Fe2O3 = mol Fe2+ / 2 = mol Fe3+ / 2 = 0.003168 / 2 =  0.001584

(moles Fe2+ or Fe3+ halved, because of 2 moles of Fe3+ in in one mole of Fe2O3)

Mr(Fe2O3) = 159.8 (Fe = 55.9, 0 = 16.0)

so mass of Fe2O3 = 0.001584 x 159.8 = 0.2531 g.

Total mass of Fe2O3 = 0.2531 x 10 = 2.531 g

 Remember only 1/10th titrated, so need to scale up by 10 to account for all the iron oxide in the original sample.

Therefore % Fe2O3 = 2.531 x 100 / 2.83 = 89.4%

Note that that overall the ratio of mol Cr2O7 : mol Fe2O3 is 3 : 1.

Now its ok to solve this problem using the 3 : 1 ratio if you are very confident to use short cuts in this type of calculation. However, I think from a teaching and learning point of view, I prefer to show the full logic of each step in the calculation, particularly when dealing with mole ratios and this is what I've tried to do on this page!

(c) Potassium manganate(VII) isn't used for this titration because it is strong enough to oxidise chloride ions (from the hydrochloric acid) to form chlorine, giving a completely false titration.

(The half-cell potential proves the feasibility of this reaction, with a greater positive potential than chlorine/chloride, the manganate(VII) ion can oxidise the chloride ion to chlorine. Further note, that the dichromate(VI) ion cannot oxides the chloride ion, which is why it would used in this context.)

Note on the question design: There is actually a flaw in this question. In order to ensure all the Fe3+ is reduced, you would need excess Sn2+ solution, BUT, any excess Sn2+ would be oxidised by the Cr2O7 giving a false titration value. Never-the-less, it is a legitimate problem to solve!


Question 4 ANSWERS:

mol Fe2+ = 0.100 x 25.0 / 1000 = 0.0025,

mol MnO4– = mol Fe2+ / 5 (from equation 1 : 5) = 0.0005 in 24.15 cm3,

scaling up to 1 dm3, molarity of MnO4– = 0.0005 x 1000 / 24.15 = 0.0207 mol dm–3.


Question 5 ANSWERS:

mol Cr2O7 = 0.0200 x 21.25 / 1000 = 0.000425,

mol of Fe salt = mol Fe2+ titrated = 6 x Cr2O7 = 6 x 0.000425 = 0.00255,

BUT only 1/10th of Fe2+ salt used in titration,

so 1 g of FeSO4.(NH4)2S04 .xH2O is equal to 0.00255 mol.

Scaling up to 1 mol gives a molar mass for the salt in g mol–1 of 1 x 1 /0.00255 = 392.2.

So the formula mass for FeSO4.(NH4)2S04.xH2O is 392.2

Now the formula mass of FeSO4.(NH4)2S04 = 284.1, this leaves 392.2 – 284.1 = 108.1 mass units.

Mr(H2O) = 18, so 108.1 / 18 = 6.005 mol of water, so x = 6 in the salt formula, FeSO4.(NH4)2S04.6H2O.


Question 6 ANSWERS:

(a) 2MnO4–(aq) + 16H+(aq)  + 5C2O4(aq) ==> 2Mn2+(aq)  + 8H2O(l) + 10CO2(g)

or  2MnO4–(aq) + 6H+(aq)  + 5H2C2O4(aq) ==> 2Mn2+(aq)  + 8H2O(l) + 10CO2(g)

(b)  Mr(H2C2O4.2H2O) = 126.0

total mol H2C2O4.2H2O (or C2O4)  = 1.52 / 126 = 0.0120635

but mol of C2O4 in titration = 0.0120635/10 = 0.00120635 (1/10th used, 25 of 250 cm3),

mol MnO4– = mol of C2O4 / 2.5 (2:5 or 1:2.5 ratio),

mol MnO4– = 0.00120634 / 2.5 = 0.00048254 (in 24.55 cm3),

scaling up to 1 dm3 the molarity of MnO4– = 0.00048254 x 1000 / 24.55 = 0.0196554

= 0.01966 mol dm-3 (5dp, 4sf) OR 0.0197 mol dm–3 (4dp, 3sf)

Mr(KMnO4) = 158.0, so in terms of mass concentration = 0.01965523 x 158 = 3.10555

= 3.106 g dm-3 (3dp, 4sf) OR 3.11 g dm–3 (2dp, 3sf)

[NOTE: The titration volume, mass and formula masses are quoted to four significant figures (4sf), so it might be considered legitimate to quote the answer to four significant figures]


Question 7 ANSWERS:

mol KHC2O4.H2C2O4.2H2O (Mr = 254.2) = 0.150 / 254.2 = 0.000590087

ratio of tetroxalate to manganate(VII) is 2:2.5 or 1:1.25 (note equiv of 2 C2O4 in salt),

so mol MnO4– in titration = 0.000590087 / 1.25 = 0.000472069 in 23.2 cm3,

scaling up to 1 dm3 gives for [MnO4–] = 0.000472069 x 1000 / 23.2 = 0.02034781

= 0.02034 mol dm-3 (5dp, 4sf) OR 0.0203 mol dm–3 (4dp, 3sf)

[NOTE: Quoting the concentration to 4dp, 3sf is more appropriate here because the mass is only quoted to 3sf and the titration is only likely to be accurate to the nearest 0.05 cm3]


Question 8 ANSWERS:

(a)  2MnO4–(aq) + 6H+(aq)  + 5H2O2(aq)  ==> 2Mn2+(aq) + 8H2O(l) + 5O2(g)  

(b)  in titration mol MnO4– =  0.0200 x 20.25 / 1000 = 0.000405,

MnO4– : H2O2 ratio is 2:5 or 1 : 2.5, so mol H2O2 in titration = 0.000405 x 2.5 = 0.0010125,

scaling up for total mol H2O2 in diluted solution (of 1 dm3 or 1000 cm3) = 0.0010125 x 1000 / 25.0 = 0.0405 mol,

but in the original 50 cm3 solution,

therefore scaling up to 1 dm3, the original molarity of H2O2 is 0.0405 x 1000 / 50 = 0.810 mol dm–3.


Question 9 ANSWERS:

(a) Zn(s) + 2Fe3+(aq) ===> Zn2+(aq) +  2Fe2+(aq)

(b) You need to know the redox equation to get the mole ratio involved in this titration

MnO4–(aq) + 8H+(aq)  + 5Fe2+(aq) ==> Mn2+(aq) + 5Fe3+(aq) + 4H2O(l)

Changes in oxidation state: Mn from +7 to +2 and Fe from +2 to +3

Therefore, on electron/oxidation state change, 1 mole of MnO4- can oxidise 5 moles of Fe2+

Therefore:

mol MnO4– in  titration = 0.0100 x 26.5 / 1000 =  0.000265,

mol Fe (Fe2+) = mol MnO4– x 5 = 0.001325 in 20.0 cm3 of the alum solution,

scaling up gives total mol Fe = 0.001325 x 500 / 20 = 0.033125,

total mass Fe in the 13.2 g of alum = 0.033125 x 55.9 = 1.852,

so % Fe = 1.852 x 100 / 13.2 = 14.0%


Question 10 ANSWERS:

2MnO4–(aq) + 16H+(aq)  + 5C2O4(aq) ==> 2Mn2+(aq)  + 8H2O(l) + 10CO2(g)

mol MnO4– in titration = 0.05 x 24.5 / 1000 = 0.001225,

ratio MnO4–:Na2C2O4 is 2:5 or 1:2.5, so mol Na2C2O4 titrated = 0.001225 x 2.5 = 0.003063 in 5 cm3,

scaling up to 1 dm3, molarity Na2C2O4 = 0.003063 x 1000 / 5 = 0.613  mol dm–3

Mr(Na2C2O4) = 134, so concentration = 0.613 x 134 = 82.1 g dm–3


Question 11 ANSWERS:

MnO4–(aq) + 8H+(aq)  + 5Fe2+(aq) ===> Mn2+(aq) + 5Fe3+(aq) + 4H2O(l) 

mol KMnO4 = 0.0100 x 43.85 / 1000 = 0.0004385, mol Fe (Fe2+) = mol KMnO4 x 5,

mol Fe = 0.0004385 x 5 = 0.0021925, so mol  FeSO4.xH2O is also 0.0021925,

in the titration 1/20th of the salt was used (25/500), so 1/20th of 12.18 g = 0.0021925 mol of the salt = 0.609 g,

scaling up the mass of 1 mole of the salt is 0.609 x 1 / 0.0021925 = 277.8,

so formula mass of FeSO4.xH2O is 277.8, now the formula mass of FeSO4 is 152.0,

so the formula mass of xH2O = 277.8 – 152.0 = 125.8,

Mr(H2O) = 18, so x = 125.8 / 18 = 6.989,

so x = 7 and the formula of the salt is  FeSO4.7H2O, i.e. seven molecules of water of crystallisation. 


Question 12 ANSWERS

 (a) 2MnO4–(aq) + 6H+(aq)  + 5NO2–(aq) ==> Mn2+(aq) + 5NO3–(aq) +  3H2O(l)

(b) mol KMnO4 in titration = 0.0250 x 25 / 1000 = 0.000625,

mol ratio MnO4–:NO2– is 2:5 or 1:2.5, so mol NO2– in titration = 0.000625 x 2.5 = 0.0015625 in 24.2 cm3,

scaling up to 1 dm3 gives a molar concentration of NaNO2 of  0.0015625 x 1000 / 24.2 = 0.0646 mol dm–3

Mr(NaNO2) = 69, so in terms of mass concentration = 0.0646 x 69 = 4.46 g dm–3


Question 13 ANSWERS

Mr(FeC2O4) = 143.9, mol FeC2O4 in original solution = 2.68 / 143.9 = 0.01862,

scaling down the mol FeC2O4 in the titration = 0.01862 x 25 / 500 = 0.000931,

mol KMnO4 in titration = 0.0200 x 28.0 / 1000 = 0.00056,

so ratio KMnO4:FeC2O4 is 0.00056:0.000931 = giving the 'not so easy to spot' 3:5 the reacting mole ratio.

FeC2O4 is made up of a  Fe2+ ion and a  C2O4 ion, and the full redox equation is:

3MnO4–(aq)+ 5FeC2O4(aq) + 24H+(aq)  ===> 3Mn2+(aq) + 5Fe3+(aq)+ 12H2O(l) + 10CO2(g)

or 3MnO4–(aq)+ 5Fe2+(aq) + 5C2O4(aq) + 24H+(aq)  ===> 3Mn2+(aq) + 5Fe3+(aq)+ 12H2O(l) + 10CO2(g)


Question 14 ANSWERS:

(a) IO3–(aq) + 5I–(aq) + 6H+(aq) ===> 3I2(aq) + 3H2O(l)

(b) mol I– titrated = 0.100 x 20.0 / 1000 = 0.002, mole ratio IO3–:I– is 1:5,

so mole IO3– reacted = 0.002 / 5 = 0.0004,

so 0.0004 = 0.012 x (volume IO3– required) / 1000,

volume IO3– required = 0.0004 x 1000 / 0.012 = 33.3 cm3

(c)(i) mole S2O3 ('thio') = 0.0500 x 24.1 / 1000 = 0.001205,

2S2O3(aq)  +  I2(aq)  ===>  S4O6(aq) + 2I–(aq)

I2:S2O3 ratio is 1:2 in the titration reaction, so mol I2 = mole S2O3 / 2 = 0.001205 / 2 = 0.0006025,

now the  IO3–:I2 reaction ratio is 1:3,

so mol IO3– reacting to give iodine = mole I2 formed / 3 = 0.0006025 / 3 = 0.000201 in 25 cm3,

so scaling up to 1 dm3 the molarity of the KIO3 (IO3–) = 0.000201 x 1000 / 25 = 0.00804 mol dm–3,

 Mr(KIO3) = 214.0, so in terms of mass, concentration = 0.00804 x 214 = 1.72 g dm–3.

A quicker approach if confident! – ratios from all equations involved are: 2S2O3 : I2 : 1/3IO3–, means that the overall mole iodate(V) = mole thiosulphate / 6, so you can 'jump' from line '1' to the last 'few' lines. However in exams these days all the stages (i.e. , to , !) are often 'broken down' for you and it might be best you work through the problem thoroughly and methodically.

(ii) Starch indicator is used for the titration, when the last of the iodine reacts with the thiosulphate, the blue colour from the starch–iodine 'complex' is discharged and the solution becomes colourless.


Question 15 ANSWERS:

(i) mol KMnO4 = 0.0200 x 22.5 / 1000 = 0.00045,

mol Fe2+ = mol KMnO4 x 5 = 0.00225 in 25 cm3,

scaling up to 1 dm3, molarity of the original Fe2+ = 0.00225 x 1000 / 25.0 = 0.090 mol dm–3

(ii) the 2nd titration gives the total concentration of Fe2+ + Fe3+ because any Fe3+ has been reduced to Fe2+,

mol KMnO4 = 0.0200 x 37.6 / 1000 = 0.000752, total mol Fe2+ titrated = mol KMnO4 x 5 = 0.00376 in 25 cm3,

scaling up to 1 dm3, total molarity of  Fe2+ + Fe3+ in original solution = 0.00376 x 1000 / 25.0 = 0.150 mol dm –3,

so using the result from (a) the  Fe3+ concentration = 'Fe' total – Fe2+ = 0.150 – 0.090 = 0.060 mol dm–3.


Question 16 ANSWERS:

You can ignore the 25 cm3 of the solution because you use the same volume in each titration and you can work on the ratio of the moles of 'Fe' out of the (a) and (b) titration calculations.

(a) mol Fe2+ = 5 x MnO4– = 5 x 0.0200 x 16.9 / 1000 = 0.00169 mol = unreacted iron

(Fe2+ formed from the iron dissolving in the acid to form).

(b) mol Fe3+ = EDTA = 0.100 x 17.6 / 1000 = 0.00176 mol = total mol iron in the sample titrated.

(c) calculation (a) gives the relative moles of unreacted iron Fe, as it dissolved to form the titratable Fe2+.

Calculation (b) gives the total unreacted Fe plus the rust i.e. Fe3+, because any Fe2+ formed from Fe has been oxidised to Fe3+.

So from the original mixture (in terms of the 25 cm3 sample), mol unreacted Fe = 0.00169,

mol of rusted iron = 0.00176 – 0.00169 = 0.00007.

Therefore the % rusted iron = 0.00007 x 100 / 0.00176 = ~4 % rusted iron.


Question 17 ANSWERS:

(a) I2(aq) + 2S2O3(aq) ==> S4O6(aq) + 2I–(aq)

 or I2(aq) + 2Na2S2O3(aq) ==> Na2S4O6(aq) + 2NaI(aq)

(b) Starch indicator is used, starch gives a blue/black colour with iodine, this colour disappears when the last of the iodine is titrated, so a blue to colourless sharp end–point is observed.

(c) mole 'thio' = 0.100 x 17.6/1000 = 0.00176,

mol I2 = 0.00176 χ 2 = 0.00088 in 25 cm3,

scaling up gives 0.00088 x 1000 χ 25 = 0.0352 mol dm–3 for molarity of iodine,

formula mass I2 = 2 x 127 = 254, so concentration = 0.0352 x 254 = 8.94 g dm–3


Question 18 ANSWERS:

(a) Cr2O7(aq) + 14H+(aq) + 6I–(aq) ===> 2Cr3+(aq) + 3I2(aq) + 7H2O(l)

(b) 2S2O3(aq)  +  I2(aq)  ===>  S4O6(aq) + 2I–(aq)

(c) mol 'thio' = 20.0 x 0.100/1000 = 0.002,

therefore from equation (b), mol iodine = mol 'thio'/2 = 0.001

(d) From equation (a) mol dichromate(VI) reacting = mol iodine liberated/3 = 0.000333 (3sf)

(e) Mr(K2Cr2O7) = 294.2

mass K2Cr2O7 titrated = 0.000333 x 294.2 =  0.0980 g (3 sf)

(f) Since the aliquot of 25.0 cm3 is 1/10th of the total solution in the flask, the total mass of the K2Cr2O7 in original sample dissolved in the flask solution = 10 x 0.0980g = 0.98g

and the % purity of the K2Cr2O7 = 0.98 x 100/1.01 = 97.0 % (3 sf)


Question 19 ANSWERS:

(a) H2C2O4  +  2NaOH  ===>  Na2C2O4  +  2H2O

or:  (COOH)2  +  2NaOH  ===> (COONa)2  +  2H2O

(b) moles used in the NaOH in titration = 0.20 x 8.5/1000 = 0.0017 mol NaOH

from the equation mol H2C2O4 = mol NaOH/2

therefore mol H2C2O4 = 0.0017/2 = 0.00085 in 10 cm3 of the acid solution.

volume of H2C2O4 solution = 10/1000 = 0.01 dm3

therefore molarity of H2C2O4 = 0.00085/0.01 = 0.085 mol dm-3 (0.085M)

(c) (i) involves the gain of 5 electrons, (ii) involves the loss of 2 electrons, so to balance the electron gain and loss you need to add together 2 x (i) plus 5 x (ii)

2 x (i):      2MnO4–(aq)  +  16H+(aq)  +  10e–  ===>  2Mn2+(aq)  +  8H2O(l)

5 x (ii)    5H2C2O4(aq)  – 10e–   ===> 10CO2(g)   +   10H+(aq)

adding gives:  2MnO4–(aq)  +  6H+(aq)  +  5H2C2O4(aq)  ===>  2Mn2+(aq)  +  8H2O(l)  +  10CO2(g)

The electrons cancel out, as does 10 of the H+ ions, giving the correctly balanced redox equation for the titration.

Triple check: 1. balance out electron change (10 electrons change). 2. The total ion charge should be the same on both sides of the equation (4+). 3. Final atom count is the same on both sides of the equation (2 Mn, 28 O, 16H).

So you can't go wrong!

(d) from part (c): moles H2C2O4 titrated with KMnO4 = 0.0085 in 10 cm3 of the ethanedioic solution.

the mole ratio is 5 : 2  for  H2C2O4 : KMnO4

therefore moles of KMnO4 in the redox titration = mol H2C2O4 x 2/5

mol KMnO4 = 0.00085 x 2/5 = 0.00034 (in 8.2 cm3 = 8.2/1000 = 0.0082 dm3)

molarity KMnO4 = 0.00034/0.0082 = 0.0415 mol dm-3 (0.0415 M, 4dp, 3sf)

 


Question 20 ANSWERS: Lawn sand - iron analysis

(a) MnO4–(aq) + 8H+(aq)  + 5Fe2+(aq) ===> Mn2+(aq) + 5Fe3+(aq) + 4H2O(l)

(b) mol KMnO4 used in titration = (24.50/1000) x 0.02 = 4.90 x 10-4 mol

mol Fe2+ titrated = 5 x 4.90 x 10-4  =  2.45 x 10-3 mol (from mole ratio in redox equation above)

mass Fe2+ = 2.45 x 10-3  x  55.8  = 0.1367 g

% Fe in lawn sand = 100 x 0.02744 / 2.50 = 5.47% Fe2+ (2dp, 3sf)


Question Q21 ANSWERS: Iron tablet analysis

(a) Cr2O7(aq) + 14H+(aq) + 6Fe2+(aq) ===> 2Cr3+(aq) + 6Fe3+(aq) + 7H2O(l)

(b) mol Cr2O72- used in titration = (23.80 / 1000) x 0.02 = 4.76 x 10-4 mol

From the equation: mol Fe2+ = mol Cr2O72- x 6 = 2.856 x 10-3 mol

Mass Fe2+ =  2.856 x 10-3  x  55.8  =  0.1594 g

% Fe2+ in tablet = 100 x 0.1594 / 1.02 = 15.6 % Fe2+ (2dp, 3sf)


Question 22  ?

?


Basic Chemistry Calculations Index

I DO MY BEST TO CHECK MY CALCULATIONS, as you yourself should do,  BUT I AM HUMAN! AND IF YOU THINK THERE IS A 'TYPO' or CALCULATION ERROR PLEASE EMAIL ME ASAP TO SORT IT OUT!


what A levels do I need to study chemistry at Cambridge University what A levels do I need to study chemistry at  Oxford University what A levels do I need to study chemistry at Durham University what A levels do I need to study chemistry at York University what A levels do I need to study chemistry at Edinburgh University what A levels do I need to study chemistry at St Andrews University what A levels do I need to study chemistry at Imperial College London University what A levels do I need to study chemistry at Warwick University what A levels do I need to study chemistry at Sussex University what A levels do I need to study chemistry at Bath University what A levels do I need to study chemistry at Nottingham University what A levels do I need to study chemistry at Surrey University what A levels do I need to study chemistry at Bristol University what A levels do I need to study chemistry at Cardiff University what A levels do I need to study chemistry at Birmingham University what A levels do I need to study chemistry at Manchester University what A levels do I need to study chemistry at University College London University what A levels do I need to study chemistry at Strathclyde University what A levels do I need to study chemistry at Loughborough University what A levels do I need to study chemistry at Southampton University what A levels do I need to study chemistry at Sheffield University what A levels do I need to study chemistry at Glasgow University what A levels do I need to study chemistry at Liverpool University what A levels do I need to study chemistry at Leeds University what A levels do I need to study chemistry at Queens, Belfast University what A levels do I need to study chemistry at Kings College, London University what A levels do I need to study chemistry at Heriot-Watt University what A levels do I need to study chemistry at Lancaster University what A levels do I need to study chemistry at East Anglia (UEA) University what A levels do I need to study chemistry at Newcastle University what A levels do I need to study chemistry at Keele University what A levels do I need to study chemistry at Leicester  University what A levels do I need to study chemistry at  Bangor University what A levels do I need to study chemistry at Nottingham Trent University what A levels do I need to study chemistry at Kent University what A levels do I need to study chemistry at Aberdeen University what A levels do I need to study chemistry at Coventry University what A levels do I need to study chemistry at Sheffield Hallam University what A levels do I need to study chemistry at Aston University what A levels do I need to study chemistry at Hull University what A levels do I need to study chemistry at Bradford University what A levels do I need to study chemistry at Huddersfield University what A levels do I need to study chemistry at Queen Mary, University of London University what A levels do I need to study chemistry at Reading University what A levels do I need to study chemistry at Glyndwr University what A levels do I need to study chemistry at Brighton University what A levels do I need to study chemistry at Manchester Metropoliten University what A levels do I need to study chemistry at De Montfort University what A levels do I need to study chemistry at Northumbria University what A levels do I need to study chemistry at South Wales University what A levels do I need to study chemistry at Liverpool John Moores University what A levels do I need to study chemistry at Central Lancashire University what A levels do I need to study chemistry at Kingston University what A levels do I need to study chemistry at West of Scotland University what A levels do I need to study chemistry at Lincoln University what A levels do I need to study chemistry at Plymouth University what A levels do I need to study chemistry at Greenwich University what A levels do I need to study chemistry at Liverpool Metropolitan  University

[SEARCH BOX] 

KS3 BIOLOGY QUIZZES ~US grades 6-8 KS3 CHEMISTRY QUIZZES ~US grades 6-8 KS3 PHYSICS QUIZZES ~US grades 6-8 HOMEPAGE of Doc Brown's Science Website EMAIL Doc Brown's Science Website
GCSE 9-1 BIOLOGY NOTES GCSE 9-1 CHEMISTRY NOTES and QUIZZES GCSE 9-1 PHYSICS NOTES GCSE 9-1 SCIENCES syllabus-specification help links for biology chemistry physics courses IGCSE & O Level SCIENCES syllabus-specification help links for biology chemistry physics courses
Advanced A/AS Level ORGANIC Chemistry Revision Notes US K12 ~grades 11-12 Advanced A/AS Level INORGANIC Chemistry Revision Notes US K12 ~grades 11-12 Advanced A/AS Level PHYSICAL-THEORETICAL Chemistry Revision Notes US K12 ~grades 11-12 Advanced A/AS Level CHEMISTRY syllabus-specificatio HELP LINKS of my site Doc Brown's Travel Pictures
Website content © Dr Phil Brown 2000+. All copyrights reserved on revision notes, images, quizzes, worksheets etc. Copying of website material is NOT permitted. Exam revision summaries & references to science course specifications are unofficial.
 

 Doc Brown's Chemistry 

*

TOP OF PAGE